Marsz Nieprzyzwolenia Moc kontra Przemoc logo

Manifest

Portal powstał z myślą o upowszechnieniu idei Marszu Nieprzyzwolenia „Moc Kontra Przemoc”. Rozświetlił on Warszawę 10 października 2015 roku, by zwrócić uwagę na skalę przemocy seksualnej – w relacjach intymnych i zawodowych, szkolnictwie (wyższym), kulturze, przestrzeni publicznej etc. Od tamtego czasu na tej stronie i na fanpejdżu „Razem przeciw przemocy seksualnej” dostarczamy informacji i materiałów na temat zjawiska przemocy seksualnej, dyskryminacji i seksizmu. Nasze postulaty i motywacje pozostają (niestety) ciągle aktualne – dowiedz się więcej:

O Marszu Nieprzyzwolenia słów kilka

marsz_moc_kontra_przemoc_pokaz_ogniaW ramach inauguracji – po pokazie  teatru ognia Circus Maximus – wysłuchałyśmy i wysłuchaliśmy różnych perspektyw na temat tego zjawiska: Pełnomocniczki Rządu do spraw Równego Traktowania prof. Małgorzaty Fuszary, dziennikarki Renaty Kim, publicystki Agaty Diduszko-Zyglewskiej, artystki Iwony Demko, edukatorki Anny Sadowskiej i aktywisty Łukasza Wójcickiego. Pani Aleksandra, tłumaczka z Elbląga, opowiedziała o gwałcie przez ratowników medycznych i późniejszych próbach dochodzenia sprawiedliwości. Ta głośna sprawa obnażyła społeczne przyzwolenie na brutalne zachowania służb publicznych wobec kobiet.

Obejrzyj filmik z marszu

Przemierzyłyśmy/-liśmy ulice Warszawy z transparentami i symbolicznymi światłami, bo:

– potępiamy wszelkie formy przemocy – seksualnej, fizycznej, psychicznej, i homofobicznej

– nie akceptujemy bezkarności sprawców, bierności organów ścigania i pobłażliwych wyroków

– nic nie usprawiedliwia agresji ani stereotypów dotyczących sprawców i ofiar

– nie ma zgody na seksizm i homofobię w mediach, edukacji, organach ścigania, służbie zdrowia i polityce

Manifest w PDF

Ukoronowaniem marszu był  koncert zespołu Same Suki i Utrata Skład w Składzie Butelek.

Matronaty & patronaty:

Marsz_moc_kontra_przemoc_logotypy

Razem możemy przemóc przemoc!

Marsz Nieprzyzwolenia. Projekt logo: Julia Karwan Jastrzębska
Marsz Nieprzyzwolenia. Projekt logo:            Julia Karwan Jastrzębska

Przemoc nie jest sprawa prywatną, a społecznym problemem i dramatem. Narusza nie tylko osobiste wolności i prawa człowieka, lecz także interes publiczny ze szkodą dla całego społeczeństwa. Według badań Instytutu Wymiaru Sprawiedliwości co rok przemocy fizycznej i seksualnej doświadcza każdego roku od 700 tys. do 1 mln Polek. W wyniku przemocy w polskich domach ginie rocznie około 150 z nich. Ponad 90% sprawców to mężczyźni. Wyroki w Polsce są zaniżane lub zawieszane, co przekłada się na poczucie bezkarności i trywializowanie zjawiska. W społeczeństwie zakorzenione są mity o winie ofiar. Seks bez świadomej i entuzjastycznej zgody to gwałt.

Bez względu na wygląd, wiek, zachowanie, poziom sprawności, ubiór, stan trzeźwości – po obu stronach. Prowokuje agresor, nie ofiara. Gwałt najczęściej jest motywowany żądzą dominacji, władzy, zemsty czy poniżenia.

Nikt nie zasługuje na gwałt, tak jak nikt nie prosi się o kradzież czy pobicie. Nikt nie ma prawa przekraczać naszych granic, bo wszyscy mam prawo do autonomii (seksualnej).

Odpowiedzialność za przestrzeń wolną od przemocy jest naszym wspólnym obowiązkiem. Nie chcemy żyć w strachu w społeczeństwie, w którym wiktymizuje się ofiary i usprawiedliwia agresorów, jak pokazała chociażby sprawa gwałtu przez ratowników medycznych w Elblągu. Marsz Nieprzyzwolenia łączy osoby, które chcą zmienić sposób myślenia o gwałcie i molestowaniu. Budujemy szeroki sojusz, by zatrzymać przemoc, obalić seksistowskie mity i postulować zmiany w prawie, mediach, instytucjach publicznych. Dekonstrukcja stereotypów jest konieczna, by ofiary nie bały się opowiedzieć swojej historii i bez lęku dochodziły sprawiedliwości.

Zachęcamy do przeciwdziałania przemocy i aktywnej postawy!

One thought on “Manifest

  1. Państwo Polskie nie chroni w pełni ofiary przemocy seksualnej. Wiele aktów molestowania seksualnego ma miejsce w domu. Dokonują tego często wobec kobiet i dzieci najbliżsi. Sprawcami tej przemocy są: partnerzy, mężowie i ojcowie. Każdy komu zależy na walce z przemocą seksualną powinien poprzeć ten protest, który będzie miał miejsce w Warszawie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *