Człowiek patrzący na niebo

Filmowa baza wiedzy o przemocy seksualnej

Jak unaocznić, czym jest przemoc seksualna i co może ją powstrzymać? Jak uwrażliwić na wszechobecne mity wokół gwałtu czy molestowania?  Jak uświadomić, że utrwalanie stereotypów płciowych przekłada się na skalę tego zjawiska, naruszania granic i prywatności? Poniższa lista pozwala wykorzystać siłę obrazu w edukacyjnej i aktywistycznej pracy. Polecamy filmy o przemocy seksualnej – do pracy  w szkole, na warsztatach,  podczas spotkań, słowem przy każdej okazji, która ma szansę pozyskać sojusznika/sojuszniczkę w walce o świat wolny od agresji. O samej przemocy więcej przeczytasz tutaj, a na tej stronie znajdują się postulaty, dzięki którym można na wielu poziomach jej przeciwdziałać.

Skala przemocy seksualnej

„9 facts about violence against women everyone should know”. Autorstwo: Vox


Wypisane na ciele statystyki o przemocy, której doznają kobiece ciała i dusze. Choć odnosi się do realiów amerykańskich, uzmysławia, jak wielkim problemem społecznym jest przemoc wobec kobiet – fizyczna i seksualna. A za tymi porażającymi liczbami, kryją się nasze matki, siostry, przyjaciółki i znajome.

Stereotypy a przemoc

Break the box„. Autorstwo: Texas Association Against Sexual Assault 

Przemoc seksualna to nie tylko gwałt czy molestowanie seksualne. Zaczyna się, gdy ranimy innych słowami czy nastawieniem. Stereotypy na temat „prawdziwej” kobiecości i męskości obniżają poczucie wartości i sprawczość oraz tworzą nierówny podział sił, który utrwala przemoc seksualną.

Oppressed majority„. Autorstwo: Eleonore Pourriat

Otrzeźwiająca antyutopia z odwróceniem ról. Dyskryminacja pozostaje, miejsce ofiar zajmują mężczyźni. Ta zamiana ukazuje, z jakimi niesprawiedliwościami i mikroagresjami wiele kobiet mierzy się każdego dnia. Inspiracja o świat wolny od nierówności

Słowa a przemoc

48 Things Women Hear In A Lifetime (That Men Just Don’t)„. Autorstwo: HuffPost

Film o podwójnych standardach, o tresowaniu poprzez opresyjne słowa i wyobrażeniu na temat tego, co dziewczynkom i kobietom przystoi, a co nie wpisuje się w model tradycyjnej kobiecości.

Słowa też gwałcą„. Autorstwo: Feminoteka we współpracy ze studiem DYNKS.

Osobiste doświadczenia obrazują, jak destrukcyjne potrafią być słowa. Cytują komentarze, którymi je zraniono, uprzedmiotowiono, obrażono… Słowa te składają się na to, co nazywane jest „kulturą gwałtu”. Podsycają ją i podtrzymują  – w efekcie, gwałt jest trywializowany i lekceważony, a kobiety boją się i wstydzą o nim mówić.

UWAGA! Spoty zawiera wulgaryzmy.

Znasz inne filmy o przemocy seksualnej? Prześlij propozycję mockontraprzemoc@gmail.com.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *